Το σχολείο μας

Κτίριο 2ου ΕΠΑ.Λ. Μυτιλήνης

Το σχολείο μας ιδρύθηκε με το Ν. 3475/2006 (ΦΕΚ 146 Δ') και βρίσκεται στην πόλη της Μυτιλήνης του Νομού Λέσβου, στην περιοχή "Υφαντήριο". Στεγάζεται στον 5ο και 6ο όροφο του κτιριακού συγκροτήματος Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και λειτουργεί με πρόγραμμα πρωϊνού κύκλου μαθημάτων.

Στο σχολείο μας λειτουργούν όλες οι Ομάδες Προσανατολισμού (εκτός των 'Ναυτιλιακών Επαγγελμάτων' και 'Εφαρμοσμένων Τεχνών και Καλλιτεχνικών Εφαρμογών') με τους αντίστοιχους Τομείς και Ειδικότητες που φαίνονται αναλυτικά στον πίνακα που ακολουθεί:

(*) Η ειδικότητα δεν λειτουργεί για το σχολικό έτος 2015-2016
Α' Τάξη - Ομάδες ΠροσανατολισμούΒ' Τάξη - Τομείς/ΕιδικότητεςΓ' Τάξη - Τομείς/Ειδικότητες
Τεχνολογικών Εφαρμογών Τομέας Πληροφορικής
1. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (*)
2. Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ
3. Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού
Τομέας Πληροφορικής
1. Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
2. Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ (*)
3. Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού
Διοίκησης και Οικονομίας Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας
1. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
2. Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό
Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας
1. Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
2. Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό
Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής Τομέας Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής
1. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής (*)
2. Τεχνικός Ζωικής Παραγωγής (*)
3. Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου (*)
4. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών
Τομέας Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής
1. Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής (*)
2. Τεχνικός Ζωικής Παραγωγής (*)
3. Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου (*)
4. Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών
Υγείας-Πρόνοιας και Αισθητικής-Κομμωτικής Τομέας Υγείας-Πρόνοιας
1. Βοηθός Νοσηλευτή
2. Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

Teachers 4 Europe – «Oι Ευκαιρίες μου στην Ευρώπη!»

(1 Ιουν 2016)

Teachers 4 Europe Euro-pass

Στα πλαίσια υλοποίησης της εκπαιδευτικής δράσης για τη Β/μια Εκπ/ση «Teachers 4 Europe» - «Οι Ευκαιρίες μου στην Ευρώπη» και με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, οι μαθητές του 2ου EΠΑΛ Μυτιλήνης διερεύνησαν τις δυνατότητές τους ως Ευρωπαίοι πολίτες και ενημερώθηκαν από την καθηγήτρια Μαριγλή Ευστρατία για:

• α. Το Φάκελο Europass και τα έγγραφά του.
  • β. Για χρήσιμους διαδικτυακούς τόπους και ιστοσελίδες της ΕΕ που δίνουν πρόσβαση σ’ ένα ευρύ φάσμα ευκαιριών και δυνατοτήτων για εκπαίδευση, κατάρτιση, εθελοντισμό και μόνιμη απασχόληση στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Δείτε την παρουσίαση της δράσης εδώ.

6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

(7 Απρ 2016)

Για άλλη μια φορά το σχολείο μας συμμετείχε στο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με τους μαθητές της Γ Πληροφορικής και την κατασκευή τους "Αθροιστής 4-bit με τη χρήση ρελέ". Πρέπει να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη κατασκευή έγινε στα πλαίσια του μαθήματος "Βασικές Αρχές Πληροφορικής" και στη κατασκευή του έργου συμμετείχαν όλοι ανεξαιρέτως οι μαθητές και των δύο ειδικοτήτων Πληροφορικής του σχολείου μας. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους γι' αυτή τους την επιτυχημένη εργασία.

5 Χρυσά στο στίβο

(1 Απρ 2016)

Ο Σύλλογος καθηγητών του 2ου Επαγγελματικού Λυκείου Μυτιλήνης συγχαίρει τους μαθητές του, που έλαβαν μέρος στους αγώνες στίβου Ν. Λέσβου. Το σχολείο μας έλαβε 5 χρυσά μετάλλια (το 50% περίπου των χρυσών μεταλλίων) και οι μαθητές αυτοί θα μεταβούν στην Αθήνα για την τελικη φάση των αγώνων. Τους ευχομαστε καλή επιτυχία.

Οι μαθητές του 2ου Επαγγελματικού Λυκείου Μυτιλήνης που προκρίθηκαν για την Β΄ΦΑΣΗ στίβου είναι οι εξής:

• Ακόντιο: ΘΕΡΙΟΥΔΑΚΗΣ ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ (επίδοση 64,00)
  • 400Μ: ΑΡΓΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΜΥΡΤΑ (επίδοση 1:00,00)
  • Σφαίρα: ΒΕΡΒΕΡΗ ΑΡΓΥΡΩ (επίδοση 10,98)
  • 5000Μ Βάδην: ΚΕΛΕΜΕΝΙ ΜΠΑΡΙΜΕ–ΔΕΣΠΟΙΝΑ (επίδοση 26:32,05)
  • 200Μ: ΣΤΥΨΙΑΝΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ (επίδοση 23,3)
Οι πρωτιές του 2ου ΕΠΑ.Λ. στους σχολικούς προκριματικούς αγώνες

Επίσης την 1η θέση στο ύψος κατέκτησε ο ΜΑΡΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ με επίδοση 1,5, στη σφαίρα τη 2η θέση η ΠΑΝΑΓΙΩΤΕΛΛΗ ΠΗΝΕΛΟΠΗ (επίδοση 9,48), δύο μαθητές την 3η θέση (στο ακόντιο ο ΒΑΣΣΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ με επίδοση 25,2 και ο ΑΛΕΞΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗΣ στα 800 μ. με επίδοση 2:24,8) και την 4η θέση η ΒΥΡΗ ΝΟΚΟΛΕΤΤΑ στα 1500 μ.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές καθώς πάνω από όλα έχει σημασία η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές πάντα ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ στον ΣΤΙΒΟ της ΖΩΗΣ.

Πρόσθετες πληροφορίες